Diş Hekimi Macit ŞAR
(0232) 422 33 41
(0532) 311 71 45
Ortodontist
Ortodonti nedir ?
 

Ortodonti; Alt ve üst çeneler ile diş çapraşıklıklarının düzeltilmesi ile uğraşan bir diş hekimliği branşıdır.


Çapraşık ve kötü konumlanmış dişleri temizlemek daha zor olduğu için, periodontal (dişeti) hastalıklara yakalanma ve diş çürüğüne bağlı olarak dişlerin erken kaybedilmesi riski vardır. Ayrıca çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak; Temporomandibular eklem bozukluklarına ve böylece baş ağrısına, sırtta, ve omuzda ağrıya neden olabilirler. 


Çapraşık dişler aynı zamanda görünüşünüzü de etkiler. Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz. Bu branşda çalışma yapan diş hekimine ortodontist adı verilir. Ortodontist olabilmek için diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan uzmanlık eğitimi almak gerekir.


Yer darlığı sebebiyle meydana gelen basitten daha komplikeye diş çapraşıklıkları, büyüme ve gelişim eksiklikleri, doğumsal anomaliler, dişlerle çeneler arasındaki bozuk ilişkiler, sonradan ortaya çıkan diş dizisi bozuklukları ve diğer tüm genel diş-çene anomalilerinin düzeltilmesi gibi başlıklar ortodontinin konularını oluşturur.


Ortodontik tedavi adı verilen diş hekimliği uygulamaları, diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ortodonti doktorası yaparak ordontist sıfatını kazanan hekimlerce yapılabilir.
 
 
 
 
 
Telefon: (0232) 422 33 41 - GSM: (0532) 311 71 45
1434 Sk. No:7/A Emlak Kredi Bankası Blokları K:1 D:3 Alsancak - İZMİR